Home Join! Benefits News
letter
Organization
& Contacts
Parks
and
trails
Email
list
Race
team
 Event
Reports
Ride cue
sheets
Bicycling In Greensboro Fat Tire Society Links

Tsali "Knobscorcher"  Bryson City, NC

Cat 2 Men Steve Luck 20th
  Barry Robinson 35th
GM Cat 1 Jim Frith 3rd
Single Speed Simon Cloutier 10th
Women Cat 1 Shannon Ancel  13th
Women Cat 2 Tina Luck  9th
  Brittany Hatcher 11th
GM Cat 2 Ed Locke 2nd
Cat 3 Men Alan Agee 4th
Jr Men 15-18 Cat 3 Adam Hollingsworth 2nd
  Nathan Dawkins 10th
Jr 10-14 Cat 3
(13 miles!)
Carson Hollingsworth 10th

"Bouldergiest" San Lee Park, Sanford, NC
7 Racers, 7 Podiums

Women Cat 1 Shannon Ancel 3rd
Cat 2 GM 50+ Jim Frith 1st
  Ed Locke 5th
Women Cat 2 Brittany Hatcher 3rd
Men Cat 2 Steve Luck 3rd
Cat 3 Men Alan Agee 2nd
Cat 3 Junior Men Adam Hollingsworth 1st

"The Shootout" , Angler's Ridge, Danville VA
13 Racers, 8 Podiums

Women Cat 1 Shannon Ancel 3rd
Cat 2 GM 50+ Jim Frith 1st
  Ed Locke 4th
Women Cat 2 Tina Luck 1st
  Brittany Hatcher 2nd
Men Cat 2 Steve Luck 4th
  Barry Robinson 13th
  Stacey Boaz 14th
  Jon Harris 16th
Clydesdales Josh Drapper 3rd
Cat 3 Men Alan Agee 4th
Cat 3 Junior Men Adam Hollingsworth 2nd
  Nathan Dawkins 7th

MTB Training Series - Winter Series

Expert Jon Harris 1st
Single Speed Simon Cloutier 2nd
Sport Men Steve Luck 7th
Storm Endurance Marathon
Men Single Speed Simon Cloutier 4th, 40th overall
Women Open Shannon Ancel 2nd

2011

NUE #1 Cohutta 100
Ducktown, TN
(National Ultra Endurance 100 Mile Race Series) - Apr 30

Morgan Olsson Open Men 24th of 175 riders

SERC #4 
Ft. Yargo State Park, Winder, GA  May 1

Cory Davis Cat 2 19-29 4th
Jim Frith XC 50+ 1st

SCS #6
Harbison State Forest, Columbia, SC May 1

Mark Hallman Cat 2 19-29 6th
Simon Cloutier Cat 2 30-39 9th 
Alan Agee Cat 2 40-49 13th 
Shannon Ancel Cat 2 Women 2nd 
Barry Robinson Cat 3 40-49 19th 
Brittany Hatcher Cat 3 Women  2nd 
Nathan Dawkins XC 15-18 Junior 3rd 

Stump Jump - SC State XC MTB Team Championship
Spartanburg, SC April 17

GVC-cyclesdeORO team also won the Team Championships!

Cory Davis  Cat2 19-29 5th
Mark Hallman Cat2 19-29 6th
Simon Cloutier Cat2 30-39 14th
Alan Agee  Cat2 40-49 23rd
Steve Luck  Cat2 40-49 4th
Shannon Ancel  Cat2 Women 1st
Tina Luck  Cat2 Women 7th
Barry Robinson  Cat3 40-49 5th
Brittany Hatcher Cat3 Women 1st
Nathan Dawkins  XC 15-18 Junior 8th
Jim Frith  XC 50-99 Open 1st

ION Village Criterium
Charleston, SC April 16

Josh Cates cat 4/5 1st

Knobscorcher  MTB
SERC #2, Tsali, Bryson City, NC  April 3

 Time Trial  

Corey Davis 19-29 Cat 2 1st 
(5 extra SERC  points)
Jim Frith 50+ Cat 1st 
(5 extra SERC  points)

 Cross Country

Jim Frith  Grand Masters 1st
Cory Davis  XC-2 19+ 3rd
Mark Hallman XC-2 19+ 11th
Simon Cloutier  XC-2 30+ 10th
Steve Luck  XC-2 40+ 7th
Stacy Boaz  XC-2 40+ 21st
Tina Luck XC-2 W 1st
Barry Robinson XC-3 40+  4th
Nathan Dawkins Junior15 8th
Brittany Hatcher Women cat 3 1st

6 Hours of Warrior Creek  MTB
 North Wilkesboro, NC April 3

Morgan Olsson Solo Male Open 2nd
Shannon Ancel Solo Women Open 3rd
Eric Sauer Single Speed Male 10th
Alan Agee Solo Male 40+ 31st
Tyler Benedict Solo male open 40th

Bouldergeist MTB
San Lee Park, Sanford, NC March  27

 Eric Sauer Cat 1 40-49 4th
Mark Hallman Cat 2 19-29 2nd
Simon Cloutier Cat 2 30-39 9th
Alan Agee Cat 2 40-49 5th
Shannon Ancel Cat 2 women 2nd
Barry Robinson Cat 3 40-49 3rd
Brittany Hatcher Cat 3 women 1st

Hobby Park MTB
Winston Salem March 20

Morgan Olsson Cat 1 40-49 1st
Mark Hallman Cat 2 19-29 5th
Simon Cloutier Cat 2 30-39 16th
Alan Agee Cat 2 40-49 19th
Steve Luck Cat 2 40-49 6th
Shannon Ancel Cat 2 Women 1st
Tina Luck Cat 2 Women 2nd
Barry Robinson Cat 3 40-49 11th
Brittany Hatcher Cat 3 Women 2nd 
Nathan Dawkins 15-18 Junior 7th
Josh Draper Clydesdale 2nd
Rich Wetherald Clydesdale 7th

Haile's Trails MTB
Gainesville, FL
 

Cory Davis Cat 2 19-29 4th
Jim Frith XC 50-99 Open 1st

Angler's Ridge MTB
Danville, VA March 13 

6 Hours At Angler's Ridge

Morgan Olsson  Open Men 10th
Shannon Ancel Open Women  1st
Brittany Hatcher  Open Women 8th

Cross Country

Morgan Olsson Open men 3rd
Tyler Bendict Open men 18th
Jim Frith   50-99 Open 1st
Shannon Ancel Open women 4th
Eric Jackson  Cat1 19-29 16th
Cory Davis  Cat2 19-29 3rd
Mark Hallman Cat2 19-29 10th
Simon Cloutier Cat 2 30-39 9th
Josh Draper Cat 2 30-39 12th
Steve Luck Cat 2 40+ 5th
Stacy Boaz Cat 2 40+ 14th
Alan Agee Cat 2 40+ 16th
Tina Luck Cat 2 women 1st
Barry Robinson Cat 3 40 + 12th
Brittany Hatcher Cat 3 women 1st
Nathan Dawkins Cat 3 Junior 7th

Updated 4.1.2012                               Contact web master.